Aurora: Drita e vogël që ndriçoi radio Helsinkin

Podcast
Radio Rinia
  • 2024-01-21-1200
    60:00
audio
51:26 Min.
Të Rritur mes Dy Botëve: Rëndësia e Komunikimit me Fëmijët Shqiptarë në Diasporë!
audio
1 Std. 00 Sek.
Shkrimtarja dhe Ligjëruese e Gjuhës Angleze me Inovacion në Mesimdhenie- Pritë Bytyçi.
audio
1 Std. 00 Sek.
Bashkim Shala-Kryetar i shoqates "Atdheu"- Graz
audio
1 Std. 00 Sek.
kryetarin e komunës së Kamenicës z.Kadri Rahimaj!
audio
1 Std. 26:37 Min.
Forca e Nënës Shqiptare: Historia e zojes Vjollca!
audio
54:47 Min.
Një Përfaqësues Shembullor i Suksesit dhe Përkushtimit në Wiener Städtische Versicherung: Luan Berdynaj
audio
56:49 Min.
Analiza e Fidan Ukaj mbi zhvillimet politike në Kosovë!
audio
1 Std. 00 Sek.
Liberalizimi i Vizave për Kosovën
audio
32:36 Min.
Ngritja e ndërgjegjësimit publik për Sindromin Down!
audio
1 Std. 34:22 Min.
Arkitektura e transformimit urban: Eksplorimi i Qyteteve të Fragmentuara!
Aurora sot na knaqi diten me viziten e saj te paharrueshme ne radio Helsinki. Nje bisede e shkurter, por e ngrohte, ku ajo na tregoi boten e saj te këndshme. Na tregoi me entuziazem rreth pjeses se saj te jetes, duke na lejuar te hedhim nje veshtrim te shkurter ne realitetin e saj te perditshem.
Aurora na tregoi se si kalon kohen ne qerdhe me shoket/shoqet e saja duke u perpjekur ne detaje te vogla dhe emocionuese per ta kuptuar se si rrjedhin ditet e zakonshme ne jeten e saj. Allegra, motra e saj, ka nje lidhje te vecante, na tregoi se si Allegra ka thyer doren ne patinazh dhe tani po i ndihmon kohe pas kohe,poashtu Aurora na la te kuptonim se cfare raporte te ngrohta dhe te forta ka me kusherirat: Lorenen, Joren dhe Leonin, qe jetojne ne Graz.
Nje shenje e vecante e frymezimit ishte kur Aurora na tregoi se eshte duke e ndjekur kursin e vallzimit ne ansamblin e Grazit „Hyjnesha“. Nje tregim emocionues ku ajo po zhvillonte pasionin e saj per vallzim, valle tradicionale shqiptare.
Me kete rast, Aurora bëri thirrje te gjithe femijeve qe jetojne ne Graz dhe ne zonat e perreth qe te shfrytezojne kete mundesi dhe te na bashkohen ne hapesiren tone. Nje mireseardhje e ngrohte dhe e hapur per te gjithe ata qe duan te lidhen me kulturen dhe gjuhen shqipe.
Nje falenderim i vecante Aurorës qe na vizitoj ne hapesirat e radio Helsinkit!❤️❤️❤️

Schreibe einen Kommentar